Anka Leśniak

prace         cv        teksty        kontakt

2020    2019    2018    2017    2016    2015    2014    2013    2012    2011    2010    2009    2008    2007    2006    2004   

PRACE 2012

performance

WEŹ SZMINKĘ...

Ephemeral Fixed. Ephemeral art - history documented.
Sztuka efemeryczna w krajach Wyszehradu

Weź szminkę - performance Weź szminkę - performance Weź szminkę - performance
Weź szminkę - performance Weź szminkę - performance Weź szminkę - performance
Weź szminkę - performance Weź szminkę - performance Weź szminkę - performance

Drugi wieczór performance rozpoczęła akcja Anki Leśniak we współpracy z grupą PUL (Paulina i Ula Korwin-Kochanowskie oraz Ludwik). Główna część działania miała miejsce w korytarzu wysłoniętym czarną tkaniną. Widzowie wchodzili z klatki schodowej do pomieszczenia pojedynczo. Widzieli trzy kobiety – jedną nagą z zasłoniętymi oczami i dwie zupełnie zakryte (jak muzułmanki), którym widać było tylko oczy. Z CD-playera cały czas odtwarzane było jedno zdanie: „Weź szminkę i napisz na moim ciele pierwsze słowo, jakie przychodzi Ci na myśl, gdy słyszysz słowo kobieta". Potem widz otrzymywał sczepione za sobą szpilką kartki z prośbą o zachowanie ciszy i nie otwieranie ich do końca akcji. Następnie przechodził do sali galerii, gdzie wyświetlane było wideo z odciskami ciała artystki i napisami typu: „wolność, niezależność, pieniądze, władza…". Na końcu Leśniak wyszła z korytarza i w miejscu projekcji na ścianie przykleiła napis „Które z tych słów napisała/eś?).

Na kartkach, które otrzymali widzowie były dane statystyczne informujące, że 2/3 wszystkich analfabetów na świecie stanowią kobiety.

inne prace performance

performance: "You are here" i "Souvenir from Kosice"

Destination Destiny


Penitent Women Bridge

Passing

akcje Body Printing