Anka Leśniak

prace         cv        teksty        kontakt

2020    2019    2018    2017    2016    2015    2014    2013    2012    2011    2010    2009    2008    2007    2006    2004

PRACE 2020

Dziennik Frakcji


Sztuka w czasie pandemii i społecznej izolacji

strona FB Frakcja / grupa artystek
wpisy od 18 marca do 25 maja 2020

wybrane prace video


Dziennik Frakcji. Kobiety, które siedzą w domu to projekt realizowany przez grupę Frakcja na stronie fejsbukowej Frakcja / grupa artystek. Projekt realizowany był przez 66 dni - wpisy od 18 marca do 25 maja 2020. Każdego dnia jedna z artystek zamieszczała swoją pracę, dokumentację lub zdjęcie z komentarzem na temat pandemii, sytuacji społeczno-politycznej i/lub osobistej. W ramach dziennika zrealizowałam kilka prac wideo, w tym:

L'ART DE LA CORRESPONDANCE
/ Sztuka Poczty

The Frakcja Diary / dzień 25

Video-performance odnosi się do instrumentalnego wykorzystania przez władzę pandemii. Video stanowi protest wobec trzymania nas obywatelek i obywateli Polski w domowym areszcie w ramach walki z epidemią, a jednocześnie zmuszanie nas przez partię rządzącą, abyśmy wzięli udział w tzw. "prezydenckich wyborach korespondencyjnych" zaplanowanych na 10 maja 2020, w których miał szansę wygrać tylko jeden kandydat.

post-scriptum
Ostatecznie wybory nie odbyły się w maju, niemniej jednak wydrukowano ogromną liczbę kart do głosowania, z których nie korzystano. Ta rozrzutność i arogancja w konsekwencji tworzy przyczynia się do powstania zagrożeń ekonomicznych i ekologicznych.


THE SOCIAL DISTANCE / DAY 36

prezentowany podczas Lacuna Festivals 2021

The Frakcja Diary / dzień 36

Zapis video z 30 kolejnych dni marcowego i kwietniowego lockdownu 2020. Obserwacja tego samego wejścia na plażę przeplata się z cytatami z wiadomości nt. pandemii i sytuacji w kraju.


THE SPELL WITH A MIRROR
/
Zaklęcie z lustrem

The Frakcja Diary / dzień 42

Słowa wypowiedziane w video topParfraza tekstu z filmu Pokot Agnieszki Holland opartego na powieści Olgi Tokarczuk Prowadź swój pług przez kości umarłych. Video jest również o tym jak niemożliwe i niewyobrażalne staje się faktem. To także odwołanie do kobiecych mocy, które w końcu zmienią świat, nawet jeśli dla wielu ludzi wciąż wydaje się to niewyobrażalne...

THE REBELLIOUS CELLS
/ Zbuntowane komórki

The Frakcja Diary / dzień 55

Koronawirus skomplikował proces leczenia pacjent(k)om, którzy cierpią na inne choroby, a narracja o nim wyparła ze świadomości 'zdrowej' opinii publicznej ich problemy. Współczułam tym osobom, ale też odczuwałam ulgę, że nie jestem na ich miejscu, że nie muszę wybierać między ryzykownym pobytem w szpitalu w czasach pandemii, a ryzykownym odkładaniem leczenia na później. Nie spodziewałabym się, że sama znajdę się w tej grupie...

Kiedy tylko mogłam unikałam publicznej służby zdrowia w Polsce, nie ze względu na brak zaufania do lekarzy, lecz dlatego, ze cały system jest chory i żaden z rządów w po 1989 roku nie miał odwagi go zreformować. Jak leczyć się w chorej służbie zdrowia? Dlaczego my, pacjenci/pacjentki mamy ponosić konsekwencje zaniedbać tchórzliwych i/lub populistycznych polityków?

Dlaczego żaden nie ma odwagi powiedzieć, że leczenie kosztuje, że wczesna diagnostyka kosztuje? Czekanie miesiącami lub latami na "darmowe" badania powoduje, że wiele chorób wykrywa się za późno.

Mój video-performance Rebellious Cells /Zbuntowane komórki/ jest w języku angielskim, ponieważ nie jest mi on tak bliski jak język macierzysty i pozwala osiągnąć pewnien dystans do rzeczywistości.


tekst w wersji polskiej:

Eksplozja w elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

Katastrowa w eletrowni jądrowej w Fukushimie.

Zanieczyszczenie wody i gleby.

WITAJ. JESTEŚMY ZBUNTOWANYMI KOMÓRKAMI TWOJEGO ORGANIZMU. NIE CHCEMY CI PRZESZKADZAĆ.JESTEŚMY CICHE. JESTEŚMY DYSKRETNE. NIE SPIESZ SIĘ. MAMY CZAS.

Największe zanieszczyszczenie powietrza wśród krajów Unii Europejskiej.

Zbyt dużo pestycydów i chemikaliów w żywności i kosmetykach.

Plastik w żywności i środowisku naturalnym.

WITAJ. JESTEŚMY ZBUNTOWANYMI KOMÓRKAMI TWOJEGO ORGANIZMU. WIDZIMY, ŻE JESTEŚ ZAJĘTA. NIE CHCEMY CI PRZESZKADZAĆ. NIE CHCEMY JESZCZE SPRAWIAĆ CI BÓLU. TY MASZ CZAS. MY MAMY CZAS.

Relacje społeczne oparte na agresji i wyzysku.

Turbokapitalizm.

Zaniedbana i niedofinansowana służba zdrowia.

WITAJ. JESTEŚMY ZBUNTOWANYMI KOMÓRKAMI TWOJEGO ORGANIZMU. POTRZEBUJEMY TERAZ TROCHĘ WIĘCEJ MIEJSCA. ALE NIE PRZEJMUJ SIĘ NAMI. ZJADAMY CIĘ POWOLI. ZABIJAMY POWOLI.